PAYLAŞIMDA TEK ADRES


Forumdan Yararlanmak için üye olunuz.Üye olmak veya Giriş yapmak için aşağıdaki butonları kullanabilirsiniz.






Helal mi Haram mı???

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek

Helal mi Haram mı???

Mesaj tarafından sonsuzluk38 Bir Cuma Eyl. 24, 2010 8:44 am

Helal mi Haram mı???







Çikolata Likörü Haram mı?
Çikolata Likörü[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] çikolata[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] şeker ve diğer katkılardan oluşan bir tatlıdır. Şekerlemelerde[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] içeceklerde ve diğer çikolata tadı verilmiş ürünlerde kullanılır. Hiçbir şekilde alkol ihtiva etmezler[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] böylece haram değildir.

Ancak likörlü çikolata ifadesinde geçen likör ise alkollü bir içeceği
belirtir ki bu haramdır.Bu iki ifadede sıkıntı türkçe yazılımdan
kaynaklanmaktadır.Bu iki likör de İngilizcede farklı yazılıp birbirine
yakın bir vurgu ile okundukları halde[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] Türkçe’de aynı okunup aynı harflerle yazılıyor.Aslında çikolata likörü ‘Liquor’ [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]alkollü likör ise ‘Liqueur’ şeklinde yazılmaktadır.

En iyisini Allah (c.c.) bilir.







Fast Food Lokantalarda Yemek Yiyebilir miyim?
Çoğunlukla İslâm toplum yapısına uymayan lokantaları ilgilendiren bir soru olarak düşünebiliriz.

Burada üç temel özellik söz konusudur. Birincisi et ve kümes hayvanının
bizatihi kendisidir. İkincisi ayıklama ve hazırlama metodudur. Üçüncüsü
ise yemeği şekillendirmek için kullanılan diğer maddeler.

Diğer maddelerde devam edersek[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] pek çok yemekler sandviç veya ekmek[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
bazı katkı maddeleri ve çeşni vericilerden oluşmaktadır. Bu maddelerin
helâl olduğu konusunda emin olmak ihtiyacı söz konusudur. Türetilen
katkı maddelerinin hayvan içerikli olabileceği ihtimali ile her zaman
sağlanamaz.

Şimdi[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
büyükbaş ve kümes hayvan etlerini göz önünde tutalım. Hıristiyan ve
Yahudilerin kestiği hayvanların Müslümanlar tarafından yenebileceğinin
manasına gelen Ehl-i Kitabın yiyecekleri hakkında yorumlanmış bazı
ayetler mevcuttur. Diğer taraftan[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] Allah adının anılmadığı[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
Allah adına kesilmediği bilinen hayvanların etlerinin yenmesinin haram
olduğunu bildiren ayet söz konusudur. Bugün Ehl-i Kitap kabul edilen
insanlar[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
maalesef Allah adını anmadan ve İslâmi usule uymayan şartlarda
hayvanları boğazlamaktadırlar. Bundan dolayı onların kestiği hayvanların
etleri helâl kabul edilemez. Bunlar bir fikir birliğinin
oluşamıyacağını gösteriyor. Ek olarak bir Hadis-i Şerif'te: " Helâl
apaçıktır[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] haram da apaçıktır. Ancak her ikisinin arasında şüpheli bir kısım vardır." Hadis bize demektedir ki;her kim[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] bu şüpheli şeylerden kaçınırsa[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
günah işlemekten kendisini muhafaza etmiş olur. Kimde kaçınmazsa günah
işlemiş duruma gelir. Açıkça helâl olmadığı anlamına geldiği
hissedildiğinde en iyisi kaçınmaktır.

En iyisini Allah (c.c.) bilir.





Gelatin (Jelatin) 'i yiyebilir miyiz?
Gelatin[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] sığır[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] domuz[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
balık gibi omurgalıların Kollageninden elde edilen bir protein
ürünüdür. Başlıca hammadde olarak bugün domuz derileri ile sığır kemik
ve derileri kullanılmaktadır. Daha çok domuz kökenliler
kullanılmaktadır.

Gelatin[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] ürünlerde jelleştirme[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] koyulaştırma maddesi olarak kullanılır. Pekçok pastacılık ürünlerinde[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] yoğurtta[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] dondurmacılıkta[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] meyve sularında kullanıldığı gibi ilaç yapımında[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] kapsül[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] film tablet yapımında[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] kozmetik ürünlerinde[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] fotoğrafçılıkta ve karbonlu kağıt yapımında da kullanılmaktadır.

Ürünün etiketi üzerinde kökeni hakkında hiçbir açıklama olmaksızın gelatin kelimesini görürseniz[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] genellikle domuz yada sığır kemik ve derilerinden yapıldığı kabul edilmeli ve böylece ondan sakınmalıdır.

Eğer[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
İslâmi usulle kesilmiş sığırın kemik ve derilerinden üretilmişse o
zaman gelatin Helâl olur. Böylece etikette de Helâl gelatin olduğu
belirtilmelidir.

Türkiye'deki müslümanların en büyük zorluğu bu gelatinli ürünlerdir. Üretici ve ithalatçı emin kimseler olmadığı taktirde[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] haram gelatin her an ürünlerde karşımıza çıkabilmektedir. Müslüman tüketiciler[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] üreticileri[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] ithalatçıları ve denetim yapan kamu kurumlarını ciddi bir şekilde ikâz etmek zorundadırlar.

En iyisini Allah (c.c.) bilir.





Bir Katkı maddesinin Helâl olup olmadığını nasıl söyleyebilirim?
Bir katkı maddesinin tabiatını veya kökenini doğrulatmak için en iyi yol[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
üreticiye sormaktır. Etiket üzerindeki anlaşılmayan noktaları böylece
kısa yoldan öğrenmiş olursunuz. Gerekirse sualinizi mektupla yada sözlü
olarak iletebilirsiniz. Sonuçta halen kafanızda sual yada endişe
kalmışsa bize müracaat edebilirsiniz. Şüphesiz en kolay ve en emin yol[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] eğer ülkemizde muteber bir sertifikalanma sistemi mevcut olsa idi[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
etiket üzerinde özel sembolü gördüğümüz anda o ürünü güvenle satın alıp
evinize götürebilirdiniz. İnşaallah tüm müslümanların gayreti ile o
günlere kısa zamanda ulaşırız.

En iyisini Allah (c.c.) bilir.





Mono ve Di gliseridler Helâl midir?
Mono ve digliseridler[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] homojenleştirici olarak kullanılan yağ asitli maddelerdir. Homojenleştiriciler[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] sıvı veya katı yağlarla suyu bir fazda muhafaza etmek için kullanılan bileşimlerdir. Mono ve digliseridler[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] bitkisel veya hayvani unsurlardan türetilmektedir. Bitkisel kökenden türetilirse[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] helâldir. Hayvani unsurlardan türetilirse[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] şüphe arzeder. Eğer[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
eti helâl ve kesimi islâmi usulle yapılmış hayvani unsurlardan
türetilmiş ise helâl kabul edilir. Aksi halde kesinlikle haram olur.

Genelde[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] Müslüman tüketici[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] %100 bitkisel mono ve digliserid olarak etiketlenmemişse o ürünü almaktan çekinmelidir.

Mono ve digliseridler çok geniş yelpazedeki ürünlerde kullanılmaktadır. Pastacılık ürünleri[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] yerfıstığı yağı[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] margarin[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] krem şanti[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] puding ve dondurma gibi ürünler misal olarak zikredilebilir.

En iyisini Allah (c.c.) bilir.





Bütün Peynirler Helâl Değil mi?
Peynir üretimi[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
sütü kestirmek yada pıhtılaştırmak için enzimlerin kullanılmasını ve
çeşitli fonksiyonlar için diğer katkı maddelerinin ilavesini gerektirir.
Enzimler[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] hayvandan[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
sevzeden ve mikrobiyel unsurlardan elde edilir. Hayvan unsuru domuzları
ve danaları içermektedir. Domuzlardan elde edilen enzime pesin
denmektedir ve haramdır. Diğer bir enzim yine domuzlardan ve genç dana
(buzağı) dan elde edilir ki buna lipaz adını alır. Lipazın bir çeşidi
mikroorganizmalardan elde edilir ki bu helâldir.

Rennet[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] genç dana(buzağı) şirdeninden kıyılıp[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
kurutulma işlemi ile elde edilir. Aktif enzimin ismi Kaymosindir. Bugün
arıtılmış kaymosin mikroorganizmaların genetik değişimi yolu ile de
imal edilmektedir. Dana rennet ise halen bazı özel peynir ürecileri
tarafından kullanılmaktadır.

Ayrıca[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] lipaz gibi domuz enzimleri de bazı peynir çeşitlerinde kullanılmaktadır.

Ülkemizde[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
maalesef büyük ölçüde peynir mayaları dışarıdan ithal edilmektedir ve
maalesef ithal eden firmaların çoğu İslâmi kurallara dikkat
etmemektedir. Peynir üreticileri de bu mayaları peynir üretimlerinde
kullanaktadırlar. Kısa bir zaman önce bazı firmalar ürettikleri peynir
etiketlerinde İslâmi kurallara uygun maya kullandıklarını
belirtiyorlardı. Hatta mayalarını kendileri üreten firmalarımız vardı.

Bugün piyasada satılan peynirler üzerinde müslümanlar olarak karamsar ve
dikkatli olmak zorundayız. Satıcılardan ve üreticilerden[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] maya konusunda ve diğer katkı maddeleri konusunda müslüman tüketiciler adına duyarlı olmalarını istemek önemli bir görevdir.

En iyisini Allah (c.c.) bilir.





Uçaklardaki Yiyecek İkramlarını Yiyebilir miyiz?
Havayolları[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] yolcu ihtiyaçlarını karşılamak için çeşitli yemek seçenekleri sunarlar. Az tuzlu yemekler[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] vejeteryan yemekler[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] deniz ürünleri yemekleri ve diğerleri gibi. Bazı havayolları[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] hatta müslümanlar içinde yemek sunarlar. Genelde[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] müslümanlar için sunulan yemekler[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] ehliyetli bir helâl sertifika veren kuruluş tarafından sertifikalanmış değildir. Bu demektir ki[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
yemekte kullanılan et ve katkı maddelerinin İslâmi usulle kesimden
sağlanıp sağlanmadığı ve domuz ürünleri ve alkolden arınmış olup
olmadığı bilinmiyor. Hava yoları[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] bu endişeyi doğru gösterecek yeterli bir talep gördükleri zaman sertifikalanmış helâl yemek tedarik edecektir. Bunun için[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] herbir müslüman yolcu helâl yemek rica etmelidir. Eğer yoksa[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
gelecekte dikkate alınabilmesinden emin olabilmek için ricasını
kaydettirmelidir. Helâl yemek ricanıza yemek servis bölümünün
sorumlusundan mektupla cevap verilmesini isteyin. Bu yol[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] ricanızın karar alıcı noktaya ulaşmasında size güvence sağlar. Ricanızın kaydedilmesinden sonra[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
deniz ürünleri veya vejeteryan yemeğinden birini seçmeyi
düşünebilirsiniz. Seçtiğiniz deniz ürününün jelatinle kaplanmış
olmamasına dikkat etmek şartıyla. Kosher yemek herzaman garantili olmaz.
Zira şarapla muamele edilmiş et memulleri karşımıza sürpriz olarak
çıkabilir.

En iyisini Allah (c.c.) bilir.



Kosher Damgalı Ürünler Helâl mi?
İslamda helâl ve haram kavramları hayatın bütün safhalarını içine alır. Kosher ise sadece gıda ile sınırlıdır. Gıda bağlamında[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] helâle bnezer manası olabilir[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] fakat tıpatıp helâl kabul edilemez. Mesela[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] eti helâl ve helal kesim eti[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] şarapla muamele edilmesi Kosher şartına uygun olduğu halde[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] böyle bir et ürünü haramdır. Dolayısı ile Kosher damgalı bir ürün alkol ihtiva edebilir. Gelatin[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] gliserin ve diğer hayvani katkı maddelerinin kökeni ne olursa olsun[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
Kosher damgalıürünlerde kullanılabilir. Etlerin kesimi hahamların
nezaretinde de olsa kesim esnasında Allah'ın ismi anılmamaktadır. Bunlar
ve daha birçok farklılıklar Kosher ürünlerinin en azından şüpheli hale
getirmektedir.

Bu sebeple[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] ecnebi ülkelerde bulunmak durumunda olanmüslümanlar Kosher damgalı ürünleri de dikkatli bir seçime tabi tutmalıdır.

En iyisini Allah (c.c.) bilir.



Rennetin kökeni (özü) nedir?
Rennet[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] peynir yapımında kullanılan bir enzimdir. Rennet genç dananın midesinden gelir. Genç dana kesildikten sonra midesi çıkarılır[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] süt ile doldurulur ve kuruması için asılır. Kuruduktan sonra[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
rennetin arıtılmamış ekstratını elde etmek için ufalanır (kıyma gibi).
Daha sonra arıtılır. Eğer genç dana (buzağı) İslâmi usule uygun olarak
kesilmiş ise[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] elde edilen rennet helâl olur. Aksi halde haramdır.

Rennet'de aktif madde kaymosindir. Kaymosin[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] biyoteknolojiyi de içine alan başka yollarla da üretilebilir. Biyoteknoloji metodu ile de elde edilen Kaymosin helâldir.

Eğer etiket ürünün rennet ihtiva ettiğini belirtiyorsa[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] hayvan kökenli olduğu anlaşılmalıdır. Böylece[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] kökeni anlaşılıncaya kadar[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] müslüman tüketici nezdinde[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] bu ürün şüpheli olma şartlarında kabul edilmelidir.

Eğer köken buzağı olduğu halde İslâmi usule göre kesilmemişse ürünün[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]Helâl şartlarda olduğu söylenemez. Bu sebeple[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] bu ürünlerden emin olabilmek için üretici firmaya müracaat edip[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] doğru bilgiyi almaya çalışmak zorundayız.

En iyisini Allah (c.c.) bilir.





Vejeteryan Yemekleri Yemekte Herhangi bir Hata Var mı?
Standart vejetaryan yemekler[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] büyükbaş hayvan eti[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] kümes hayvan eti[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] balık[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
mandıra ürünleri ve yumurta gibi hayvani hiçbir madde ve katkı ihtiva
etmezler. Bununla beraber alkol ihtiva edebilir. Eğer alkol ihtiva
etmeyen vejetaryen yemekler bulunursa helal kabul edilebilir.

Başlangıçta[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] vejeteryan yemekler[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] et yemeye inanmıyan insanlar için hazırlandı. Bu anlayıştaki vejeteryan yemekler helâldir. Et yemeye izin vermeyen[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] yada tiksindirici bulan anlayış İslâmi öğretilere karşı bir anlayıştır. Bu sebeple[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] müslümanlar için vejeteryanizm veya vejeteryan yemekler bir seçenek değildir[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
çünkü et yemeye karşı olan bir inanç doğru kabul edilmez. Ancak bir
kimse et yemekten zevk alamadığı için et yemiyorsa bunda bir yanlışlık
yoktur.

Bazen[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] vejeteryan yemekler gelatin[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
peynir ve yumurta ihtiva edebilir. Bu iki endişeye neden olur.
Bunlardan birisi jelatin veya peynirdeki enzim haram olabilir. Bu da
vejeteryan yemeğin kendisini de haram yapar. Diğeri ise yumurtaya veya
süt ürünlerine alerjisi olan bir tüketici için beklenmiyen reaksiyonlara
sebep olabilir.

En iyisini Allah (c.c.) bilir.





Lesitin Helâl mi?
Lesitin[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] bir homojenleştiricidir. Soya fasulyesi gibi bitkilerde[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] yumurta sarısında ve hayvani kökende bulunur. Homojenleştiriciler sıvı yağı[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] katkı yağ ve suyu bir fazda birleştiren yardımcı maddelerdir.

Lesitin[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] homojenleştiricilerin arasında en yaygın kullanılanıdır. Eğer lesitin soya yağından[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] yumurta sarısından veya İslâmi usule göre kesilmiş[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]eti helâl bir hayvanın iç yağından türetilmişse helâl kabul edilir. Aksi halde haram olur.

Gıda[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
ilaç ve kozmetik ürünlerinin ambalaj etiketinde "soya lesitin"
yazıyorsa kullanılabilir. Sadece "lesitin" yazıyorsa iyice soruşturmadan
kullanılmamalıdır.

En iyisini Allah (c.c.) bilir.





Ülkemizde de Helâl Sertifikalanmış Ürünlere İhtiyacımız Yok mu?
Gerçekten mükemmel bir soru. Her ülke insanı[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] tükettiği ihtiyaç maddelerinin muhtevalarını bilmesi bir tüketici olarak en tabii hakkıdır.

Gerek Sağlık Bakanlığı[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
gerek Tarım Bakanlığı ve gerekse Sanayi ve Ticaret Bakanlığı
tüketicileri koruma babaında birçok mevzuatlar getirmişlerdir. Ancak bu
mevzuatların içerisinde müslüman tüketiciyi koruyacak bir düzenleme
mevcut değildir. Bugün[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] Amerika[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] Kanada[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] İngiltere[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] Malezya[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] Endonezya gibi pekçok ülkede müslümanlar için sertifikalanarak güvenli hale getirilmiş ürünler marketlerde satılmaktadır. Tıpkı[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] çok önceden bir avuç Yahudi toplumu için "Kosher" damga ile sertifikalanmış ürünler gibi.

Bugün kesinlikle haykırıyoruz ve iddia ediyoruz ki ülkemizde gıda[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] ilaç ve kozmetik sektörü tam bir kaos içindedir. Muhtevaları itibari ile hem sağlığa[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] hem de müslümanların dini emirlerine ters tatbikatlar sürdürülmektedir.Para hırsı[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] bilgisizlik[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
dini inanç kaygısızlığı ve kontrolsüzlük bu acı tabloyu ortaya
koymaktadır. Devlet düzeni laik tamam anladık. Bugün Yahudi cemaati
hahamlarının kontrolünde kesilen etleri ve onlardan yapılmış gıda
ürünlerini yiyebiliyor. Müslümanların hiçbir kontrol mekanizmaları yok.
Diyanet İşleri Başkanlığına böyle bir yetki alanı[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
görev verilmemiş. Kala kala muteber bir Sivil Toplum kuruluşu bu görevi
yüklenmelidir. Böyle bir sivil toplum kuruluşu ortaya çıkarsa bizler
desteklemeye hazırız. Çıkmıyorsa[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
biz seve seve talibiz. Müslümanın kursağına helâl lokma girmelidir.
İthal belgelerini bir inceleyiniz. Çok önemli katkı maddelerinin[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] mezbahanelerinde domuzdan başka köpekleri[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] kedilerin kesildiğ Çinden[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] ineğe tapan Hindistandan[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
Brezilyadan ve daha ne garip ülkelerden katkı maddeleri ithal
edilmekte. Dahası ülkemizde 100'e yakın domuz çiftliklerinden yılda 1
milyon başa yakın mezbahanelerde domuzun kesilip[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] imalathanelere[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] hastahanelere[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] ilaç fabrikalarına dağıtılmaktadır.

Bu acı gerçeğin önlenmesi için bir kişinin[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] iki kişinin haykırması yetmiyor. Toplum olarak uyanmamız[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
bilgilenmemiz ve hakkımızı arama medeni cesaretine ulaşmamız gerekiyor.
Aksi halde bu zilleti yaşamaya devam etmek zorunda kalacağız.

En iyisini Allah (c.c.) bilir.





Vanilya Tatverici Helâl mi?
Vanilya
bir bitki ürünüdür. Vanilya tohumundan çözücü olarak seçilmiş alkolle
çıkartılır ve normal olarak alkol ihtiva eden bir eriyik içinde muhafaza
edilir. Sıvı veya toz formunda kullanılır. Bir şişe vanilya ekstatında
deney yaparsanız[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] yaklaşık %30-40 oranında alkol katkı maddesini bulursunuz. Bazıları[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] pastacılık ürünlerinde bu tip vanilya ekstatının kullanılmasına onay veriyor. Çünkü[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] diyorlar ki[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] pişirme esnasında alkol buharlaşır gider. Ancak biz diyoruz ki tam pişmenin oluştuğu fırın ürünlerinde alkol buharlaşır[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] vanilya[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] fırın ürünleri dışında dondurma gibi[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] krema gibi[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] meşrubat gibi[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
ilaç şurupları gibi pek çok ürünlerde kullanılr. Bu ürünlerde pişme
oluşmadığı veya kısmen oluştuğu için alkolün tamamı buharlaşamaz.
Vanilya[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] toz formunda da kullanılabilir. Bu formda[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] vanilya tohumları ya alkol katkısız ezilir veya ezilir alkolde eritilir ve sonra arıtılır. Arıtma esnasında[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
alkol damıtılır ve böylece alkol kalıntısı kalmaz. Bu şekilde elde
edilen vanilya Helâldir. Ancak piyasada satılan vanilya paketlerinin
etiketinde maalesef sadece vanilya veya vanilya flavoring şeklinde
açıklama yapılıyor.

Bu yüzden[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] Müslüman tüketici hangi formu kullanabileceğinin seçimini yapamıyor. Bu durumda[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] ürünün üreticisi ile temas kurma ihtiyacı doğuyor.

Vanilin ve etil vanilin[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
vanilya tohumunda mevcut tatvericilerdir. Bunların toz formu alkol
ihtiva etmezler. Bugün tatbikatta vanilin ve etil vanilinin önemli bir
kısmı sentetik olarak üretilmektedir. Mamafih[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] gıda firmaları[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] gıda üretiminde kullanmadan önce bunları da alkolde eriterek kullanmaktadırlar.

Sahih-i Buhari ve diğer muteber Hadis kitaplarında alkolü ilgilendiren
pekçok hadislere göre tüm sarhoşluk veren maddeler haram kılınmıştır.

Peygamber (s.a.v.)'e baldan yapılan bir içki hakkında soruldu. O cevap
verdi ki;" bütün sarhoşluk veren içecekler haramdır." Bir başka zamanda
yine Peygamber (s.a.v.)'e mısırdan[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] arpa[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] buğday[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] yulaf igbi hububattan yapılan içkileri sordular. O sordu[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] bu içecekler sarhoşluğa sebep oluyor mu.Onlar sarhoşluk yapıyor diye söyleyince. O cevap verdi ki[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] " tüm sarhoşluk verenler haramdır." Bir başka hadiste[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] Peygamber (s.a.v.) dedi:

"Tüm sarhoşluk verenler hamrdır ve tüm sarhoşluk verenler haramdır."

Böylece genelde[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] tüm sarhoşluk verenler[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] kökeni ne olursa olsun haramdır.(Hamr[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
Kuranda geçen ve şarap olarak tercüme edebiliceğimiz madde esas itibari
ile etil alkol veya etanol olarak bilinen madde olarak kabul
edilmektedir.) Kuran'a göre hamr'ın satılması[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] satın alınması[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] üretimi[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] taşınması ve içki yapımı için hammadde olarak yetiştirilmesi haram kılınmıştır.

Vanilya bir içki değildir[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] ancak büyük miktarda alkol ihtiva etmektedir. Küçük bir miktarda kullanılmasına rağmen ondan kaçınmak daha iyidir.

En iyisini Allah (c.c.) bilir.

Bazı Marketlerde “Alkolsüz Bira” satılmaktadır. Bu ürün helâl midir?




“Alkolsüz Bira” ismi ile satılan içeceklerde %0.5 alkol bulunmaktadır.
T.S.E. Standartları da bu miktara izin vermektedir. “Çoğu sarhoşluk
veren maddenin azı da haramdır” şer-i ölçüsü karşısında Müslümanın bu
biradan uzak olması gerekir.





En iyisini Allah (c.c.) bilir.







İlaç ve Gıda Maddelerinde Kapsülleme veya Filim Tabakalamada Helâl şartlar nedir?




İlaç sanayi[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] acı ilaçların içimini kolaylaştırmak için kapsülleme veya filim tabakalamayı[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
uzun zamadan beri kullanmaktadır. Gıda sanayinde kullanımı ise daha
yenidir. Gıda sanayisinde kapsülleme yada filim tabakası ile kaplama
daha çok gıda maddesinin fiziki görünümünü[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] rengini ve katkı maddeleri ile sağlanan tadlarını[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] kokularını muhafaza etmek ve korumak için kullanılmaktadır.





Bu maksatla kullanılan koruyucu maddeler gelatin[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] arap zamkı[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] sellülaz zamkı[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] modifiye gıda nişastası[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] saf süt yağı ve benzerleridir. Filim tabakalama ve kapsülleme de arab zamkı[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] sellülaz zamkı[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] modifiye gıda nişastası ve süt yağı kullanılmışsa helâl kabul edilebilir.

Eğer bir ürün Helâl katkılar kullanılarak yapılmışsa ancak muhafaza
etmek için kapsülleme veya tabakalama işlemi için domuzdan veya haram
şartlardaki hayvanlardan yapılmış gelatin kullanılmışsa o ürün Haram
durumuna gelir. İşin üzücü tarafı[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
ürün etiketinde onun üretiminde kullanılan katkı maddelerinin arasında
olmadığı için gelatin belirtilmez. Bu durumda kesin emin olmadan[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] bu tür maddeleri almaktan kaçınmak en iyi yoldur.





En iyisini Allah (c.c.) bilir.





Eti Helâl bir Hayvanın Helâl Kesim usulü nedir?




Sığır[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] koyun[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] keçi gibi eti helâl bir hayvanın etinin helâl olabilmesi için[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] kesecek kimsenin müslim olması gerekir. Müslim olan kimse[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] mümkünse kıbleye cepheli olacak şekilde hayvanı yere yatırır[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] keskin bir bıçakla çene altındaki boyun kısmında üç ana kan damarını keser[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
bu esnada “Bismillah Allahu ekber” ibaresini en az bir kere söyler.
Kafayı gövdeden ayırmadan önce kanın tamamen akmasına dikkat eder.





En iyisini Allah (c.c.) bilir.





Genellikle margarin[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
tereyağ ve gıda maddelerinin ambalaj etiketlerinde yapay tad ve renk
verici katkı maddeleri belirtilmektedir. Bu katkı maddeleri helâl midir?




Maalesef hepsine helâl demek mümkün değil. Sitemizin diğer bölümlerinde
bulacağınız listelerde de görüldüğü gibi bir çeşit bitten tutun[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] insan saçına kadar pekçok haram ana maddeden tad vericiler[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] renk vericiler üretilmektedir. Etikette[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] kullanılan katkı maddeleri açıkca isim[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] rumuz ve kod numaraları ile belirtilmemiş ise bu tür ürünü satın alıp kullanmaktan kaçınmalıyız. Yeterli bilgiler verilmişse[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] listelerde Helâl olduğu belirtilenler için problem ortadan kalkar.





En iyisini Allah (c.c.) bilir.





Gliserin Helâl midir?




Gliserin veya gliserol olarak adı geçen katkı maddesi hayvani[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] bitkisel katı ve sıvı yağların hidrolizi sonucunda elde edilen berrak[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] renksiz[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] tatlımsı ve kıvamlı bir sıvıdır. Şekercilikte[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] deterjan[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] sabun[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] sentetik sakız[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] kozmetik ürün[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
çorba ve ilaç imalatında katkı maddesi olarak kullanılmaktadır. Hayvani
kökenli gliserine Helal demek hemen hemen imkansızdır. Zira üretimde
domuz[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] sığır ve her türlü hayvanın deri ve kemikleri kullanılmakta[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
bu sebeple üretim safhalarını %100 garanti etmek mümkün olamamaktadır.
Bitkisel yağlardan veya sentetik yolla üretilen gliserin Helâldir.
Etikette[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] gliserinin üretim kökeni açıklanmamışsa bu ürünü kullanmamak yerinde olur.





En doğrusunu Allah (c.c.) bilir.





Kıystain ( L-cysteine) Helâl midir?




E920 ile numaralanan Kıystain[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] önemsiz bir amino asittir. Amino asitler genellikle proteinlerde bulunur. Kıystain[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] fırın ürünlerinde durdurucu ajan olarak kullanılır.





Bunlar;
  1. Un hamurunun karışma zamanını kısaltmak için
  2. Yayıldıktan sonra pizza tabakasının büzülmesini (kendi çekmesini) durdurmak için
  3. Çeşitli pastacılık işlem gereçleri arasında hamurun hareketine yardımcı olmak için
Kıystain[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] ay çöreği[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] rulolar[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] bazı kekler[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] pide ekmekler[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] kraker ve tost gibi çeşitli fırın ürünlerinde kullanılmaktadır. Ayrıca bebek sütlerinde besleyici olarak[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] bazı diet yiyeceklerinde katkı maddesi olarak kullanılmaktadır.

Kıystain’in kökeni[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] insan saçı[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] domuz kılı[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] sığır boynuzu[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] kuş tüyü ve petrol ürünleri ve sentetik malzemedir. Kıystain yalnızca Japon[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] Çin ve Almanya’da üretilmektedir. İnsan saçı en ucuz olduğu için de en çok insan saçından üretilmektedir.

Avrupa Birliği Ülkeleri[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] Amerika[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
Kanada maalesef insan saçından üretilen Kıystain’i kullanmaktadır.
Halbuki Endonezya’da sentetik malzemeden üretim yapılmaktadır.
Müslümanlar için insan saçından yapılan katkı maddesi kesin olarak haram
durumundadır. İslam[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] insan vücudunun herhangi bir parçasını kullanma izni vermemiştir. Kuş (tavuk[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] ördek vs.) tüyünden[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] yada sentetik yolla yapılması halinde Helâldir.

Ancak üretici firmalar ağırlıklı olarak insan saçından üretmektedirler.

Müslümanlar ancak üreticileri yazı ile söz ile bu maddeyi kullanmamaları
istikametinde ikaz edebilir ve etiketlerinde E 920 Kıystain
(L-Cysteine) yazılı olan ürünleri boykot edebilir.





En doğrusunu Allah (c.c.) bilir.



Krem Tartar ve Tartarik Asit Helâl midir?




Tartarik asit[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
üzümlerde tabii olarak bulunan bir asittir. Üzüm ve limon tadı verilmiş
içeceklerde ve üzüm lezzeti verilmiş jellerde kullanılır. Ayrıca
kabartma tozlarında da asit olarak kullanılır.

Krem Tartar[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] Tartarik asidin potasyum tuzudur. Fırın ürünlerinde[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] boş hacimler üreten karbon dioksiti serbest bırakmak için kimyasal bir mayalama maddesi olarak kullanılır.

Tartarik asit ve Krem Tartar[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
eğer üzümden fermantasyon yolu ile elde edilirse Haram olur ki birçok
ülkede şarap yapımından sonra fıçılarda kalan artıklar yıkandıktan sonra
Tartarik asit elde edilir.

Tartarik asit ve Krem Tartar[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] fermante oluşmamış ezilmiş üzümden elde edilirse[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] Helâldir. Piyasada satılan ürünlerde[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] maalesef bu ayırımı belirtecek hiçbir kanıt mevcut değildir. Böylece en azından şüpheli bir durumla karşı karşıyayız demektir.





En doğrusunu Allah (c.c.) bilir.





Monosodyum Glutamat Helal mi?




Monosodyum glutamat’a çin baharatı adı da verilir. Gıdalara et lezzeti vermek[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
diğer tabii gıda tadlarını arttırmak ve tütünün tadını ıslah etmek için
kullanılır. Bitkilerden elde edilmektedir. Çalışmalar göstermiştir ki
glutamat[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] vücutta[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
sinir sisteminin normal fonksiyonlarında önemli bir rol oynamaktadır.
Bazı kobaylarda beyin hasarına sebep olduğuna inanılmaktadır. Ayrıca[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] en önemli Çin yemeklerinde[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
umumiyetle MSG nin kullanıldığı Çin lokantalarında yemek yiyen pekçok
insanın yemekten sonra baş ağrısı ve göğüs sancılarına maruz kaldığı
rapor edilmiştir. Bir başka çalışmada da MSG ile muamele olduğu zaman
dişilerde hamilelik[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] erkeklerde de döllenme gücünün azaldığı gösterilmiştir.

Buna rağmen[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
FDA (Food and Drug Administration) MSG’yi bebek gıdalarının dışında
pekçok GRAS gıda ürünlerinde ( Genel olarak emniyetli tanınma ) olarak
tanımlamıştır.





En doğrusunu Allah(c.c.) bilir.





Peynir altı suyu Helâl midir?




Bazı ürünlerin etiketlerinde “Peynir altı suyu” katkı maddesi olarak
belirtiliyor. Bu katkı maddesi helâl midir? Diye soran kardeşlerimiz.





Peynir altı suyu[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
sütün kesilmesi yada peynirleşmesi sonunda arta kalan sulu kısmıdır.
Sütün peynir haline gelmesi için kesilmesinde enzim ve maya
kullanılmaktadır. Bu enzim ve mayalar[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] yenmesi haram kılınmış hayvanlardan elde edilmiş ise bu yolla elde edilmiş peynirlerin yenmesi haram olduğu gibi[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
artık olarak elde edilen “Peynir altı suyu” da tabii olarak haram
olacaktır. Etiketlerinde bir açıklama olmayan gıda maddeleri de maalesef
en azından şüpheli olmak durumundan kurtulamıyacaktır.





En iyisini Allah (c.c.) bilir.





Renklendirilmiş kiraz ve vişneler Helâl mi?




Pastacılıkta kullanılan konserve kiraz ve vişneler yapay olarak boyanır
ve boyama katkı maddesi de E120 Karmin (carmine) dir. Karmin bitlerden
elde edilir ki Haramdır. Bu maksatla kullanılan bir başka
renklendiricide ise çözücü olarak domuz yağından yapılmış gliserin de
kullanılabilmektedir. Bu rizikolar karışısında helâl diyemeyiz.





En iyisini Allah (c.c.) bilir.


██████████████████████████████████████████████████████████████████

avatar
sonsuzluk38
Admin
Admin


Mesaj Sayısı : 593
Kayıt tarihi : 13/05/09
Yaş : 46

puan
yeni oyun yeni oyun:
100/100  (100/100)
puan puan:
30/30  (30/30)
oyun zar atmaca: 30

http://turkforumtr.turkforumpro.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: Helal mi Haram mı???

Mesaj tarafından sonsuzluk38 Bir Cuma Eyl. 24, 2010 8:44 am





Yellow No:5 veya Red No:40 gibi yapay veya tabii Renklendiriciler Helâl midir?




Gıda[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] ilaç ve kozmetik ürünlerinde kullanılan renklendiriciler[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] genellikle toz[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
granül ve sıvı şeklinde arzedilirler ve sadece saf toz ve granül
şeklinde suda eriyebilen renklendiricilere helâl gözüyle bakılabilir.





Saf toz ve granül renklendiricilerde eğer ekstraksiyon işlemi etil alkolle yapılmışsa helâl olma niteliğini kaybeder.

İnceltici ve taşıyıcı ajan olarak kullanılan eriyikler de
renklendiricilerin Helâl ve Haram olma niteliklerine yön verirler.
Mesela hormon nitelikte gliserin kullanılmışsa otomatik olarak olayı
Haram boyutuna getirir.





Netice olarak boya maddeleri üretim kökenlerinden inceltme ve taşıma
sıvılarına kadar pekçok faktöre bağımlıdır ve ekseriya dışardan bunları
tesbit etmek çok zordur. Gıda[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] ilaç veya kozmetik ürününü imal eden üreticinin insafına kalıyor. Üreticilere yönelik yoğun bir tüketici sorgulaması ve takibi[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] bu konuda belki güvenli bir sonuç çıkartabilir.





En iyisini Allah (c.c.) bilir.





Yenilebilir Şellak (Shellac) Helâl midir?




Şellak[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
Kokkus Lakka isimli bir böceğin lak salgı maddesidir. Bu böcek
Hindistan ve Güney Asyada yetişen Palas ağaçlarında beslenirler. Bu
böcek gözenekleri arasından[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] lak adı verilen koruyucu bir örtünün içinde sertleşmiş zamklı bir madde çıkartır. Bu lak maddesi biriktirilir[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] ezilir[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] yıkanır ve kurutulur. Bütün bu işlemlerden sonra[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] vernikleme işlerinde kullanılır.

Boyacılıkta[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] cilalamada[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] mürekkep yapımında[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] mühür mumu yapımında[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] ses kaydedicilerde kullanıldığ gibi[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
yenebilir şellak çeşitli şekerleme kaplamalarında da kullanılır. Hanefi
fukuhasına göre böceklerin yenmesi haram olduğu dikkate alınırsa[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
böcek gövdesinin gözeneklerinde bulunan bu maddenin gıda ve ilaç
üretiminde kullanılmasında mahzur oluşmaktadır. Ancak Ezher Uleması[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] bu maddeye Helâl fetvası vermiş bulunmaktadır.





En doğrusunu Allah (c.c.) bilir.





Fungal enzim nedir?Hangi enzim helâldir?
Fungal Amilaas enzim[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] fungi bitikisenden elde edildiği için helâldir. Bakterilerden elde edilen[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
bakteriyel enzimler de helâldir. Fakat rennet ve lipas gibi enzimler
domuz dahil hayvani kökenden elde edilirler. Bu enzimler eti helâl ve
kesimi islâmi usule göre yapılmış hayvan unsurlarından üretilmişse helâl
olur[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
aksi halde haramdır. Hamurlu fırın ürülerinde kullanılan enzimler
genellikle helâldir. Peynir vs. gibi mandıra ürünlerinde kullanılan
enzimler eğer bakteriyel[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
sentetik veya eti helâl kesim islâmi usule göre yapılmış hayvanlardan
elde edilmişse helâldir. Aksi halde haram olur. Türkiye'de üretilen
mandıra ürünlerinin tümünü etiketlerinde maalesef açıklayıcı bilgi
verilmemekte dolayısı ile bizim için şüpheli bir durum oluşmaktadır.

En iyisini Allah (c.c.) bilir.





Pasta ve bazı tatlılarda kullanılan jel nedir ve helâl midir?
Jel şeker[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
jelatin (gelatin) ve sitrik asit gibi bazı asitlerin karışımından
oluşur. Dünya jelatin üretimini elinde tutan firmaların verdiği bilgiye
göre %70 domuz deri ve kemiklerden[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] %30 luk kısmı da sığır vs. gibi hayvanların deri ve kemiklerinden oluşan bu madde[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
herhali ile haram olduğuna göre jel için de aynı hüküm geçerlidir. Son
zamanlarda gençlerimize ve hanımlarımıza musallat olan saçlara sürülen
jel de aynı durumdadır. Böyle bir başla ne abdestli olunabilir ne de
namaz kılınabilir.

En iyisini Allah (c.c.) bilir.





Sorbitol Haram mıdır?
Kimyasal olarak sorbitol bir alkoldür. Ancak bütün alkoller haram değildir. Sadece şarap ve benzeri sarhoşluk veren alkol[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
etil alkol olduğu için haram ve necis kabul edilmiştir. Bu sebeple etil
alkolün dışındaki alkoller için aynı hüküm geçerli değildir. Dolayısı
ile Sorbitol haram değildir.

En iyisini Allah (c.c.) bilir.





Tabii tat vericiler Helâl midir?
Hayır[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
Tat vericilerin tamamı helâl değildir. Bazı tabii tat vericiler domuz
ve sığırdan yapılmaktadır. Bazı tat vericiler ise alkolde eritilerek
piyasaya verilmektedir. Ürün etiketlerinde maalesef ne tabii ne de
sentetik tat vericiler için bu endişemizi giderecek bir açıklama yer
almamaktadır. Bu sebeple[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] ürün en azından bizim için şüpheli hale gelmektedir. Araştırıp[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] sorgulamadan kullanmamak daha iyi olur.

En iyisini Allah (c.c.) bilir.





Kalsiyumkarbonat helalmidir?
Diğer adı kalsit olan bu katkı maddesi toz ve kristal şeklinde ilaç[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]gıda ve kozmetik sanayiinde kullanılmaktadır.Kireçtaşı[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]mermer ve kalker olarak yer kabuğunda bulunduğu gibi kemik[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]diş[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]kabuk
ve bitki yapısında da bulunmaktadır. Bu katkı maddesinin kullanıldığı
ürünün etiketinde kökeni hakkında açıklama yapılmamışsa şüpheli duruma
girer.Hayvani kökenli olduğu belirtilmişse[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]kemik
tozu üreten firmalar helal haram ayırımı yapmadan topladıkları
kemikleri işledikleri için o zaman haram hükmü verilebilir.Şüpheli
durumda satıcıyı ve ulaşılabilirse üreticiyi sorgulamadan kullanmaya
karar vermemek gerekir.

En iyisini Allah (c.c.) bilir.





Hamur Mayaları hakkında bilgi verir misiniz?
[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]Hamur mayaları[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]üç şekilde piyasaya sunulmaktadır.Yaş Maya[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]Sıvı Maya ve Kuru Maya

Mayalar[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]mikro
organizmalardan oluşur.Su ve taşıyıcı kitlelerden ibarettir.Suyu
tamamen giderilinceye kadar kurutulursa Kuru Maya ismini alır[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]kısmen suyu alınır hamur şeklinde bırakılırsa Yaş Maya ismini alır[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]sulu
bir şekilde bırakılırsa Sıvı Maya ismini alır. Ancak bütün mayalar
soğuk şartlarda saklanmalıdır.Maya un ve su ile karıştırılırsa mikro
organizmaların devreye girmesi ile nişastayı şekere dönüştüren
fermantasyon olayı başlamış olur.Bu olay sonucunda bir miktar alkol
oluşur ve bir miktar gaz çıkar.Bu reaksiyonla birlikte hamurun hacmı
artar[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]yani hamur kabarır. Bünyedeki alkol ise mayalanmış hamur fırında pişirilirken tamamen buharlaşır.

En iyisini Allah (c.c.) bilir.



Saç Boyamanın hükmü nedir ?


[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]Bu konuda soru soran kardeşlerimiz için hazırladığımız cevabı yayınlamayı uygun gördük.

Saç boyamanın[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] her konuda olduğu gibi[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]iki vechesi vardır.Sağlığa zararlı mı[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]dinen caiz mi?
Aşağıda bu iki vechenin uzman ve sağlam kaynaklardan alınmış izahını bulacaksınız:







“Avrupa'da 18 yaş üzeri her üç kadından ve 40 yaş üzeri on erkekten biri
saçını boyamaktadır. Bu kadar yaygın olan bir uygulama konusunu
eleştirmenin güçlüğünün bilincindeyim. Ancak bir tıp mensubu olarak
işlemin sağlığa etkileri konusunda toplumu aydınlatmanın yararlı ve
gerekli olduğunu düşünüyorum. Saç boyamada oksidasyonla boya maddesi
saça uygulanır. Boyanın saçtan çıkarılması olanaksızdır. Eğer saçın eski
rengine dönmek istenirse[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
saç uzadıkça kesilerek bu mümkündür. Saçın iç yapısına müdahale ederek
saç rengini değiştiren tüm kimyasal maddelerin sağlık için sakıncaları
vardır. Örneğin[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] saç boyalarındaki phenilendiamin (PDA)[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] o-toluylendiamin[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] Resorcin[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] alpha naphthol; böbrek[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] karaciğer ve kalbe zarar vermektedir. Kurşun asetat kanserojen ve aşırı toksiktir. Danimarka'da yapılan bir araştırma[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
kuaförlerde kanserin iki kat daha sık görüldüğünü ortaya koymuştur. Bu
bulguyu Amerika ve Almanya'da da yapılan araştırmalar doğrulamıştır.
Birkaç yıl önce de kimi kadınların ameliyatla alınmış rahimlerinin iç
dokusunda boya maddesi birikimi saptandığı basına manşet olmuştur. Boya
maddesi idrarda da bulunmuştur. Seçilen saç boya rengi ne kadar koyu ise
kanser riski de o derece büyüktür. Amerika'da California Southern
Üniversitesi'nde yapılan yeni bir araştırmada ayda bir kez saçını
boyatan bayanlarda bir yıl sonra mesane kanseri riskinin 2.1 oranında
arttığı saptanmıştır. 15 yıl süreli uygulamadan sonra ise bu artış
oranı; saçını boyatmayanlara göre yüzde 330'dur. Boya ürünleri ile çok
sık temasta olan kuaförlerde de bir sene sonra mesane kanseri riski
yüzde 50 artmaktadır. Amerikalı bilim adamları saç boyası ile meme
kanseri arasında da ilişkiyi ortaya koymuşlardır. Sürekli saç
boyatanlarda meme kanseri riski 5 kat artmaktadır. Yalnızca boya maddesi
değil[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
ürünlerdeki oksidasyon maddesi de hastalıklara neden olmaktadır.
Örneğin amonyum persulfat/ amonyum peroksodisulfat toz ve buharıyla
kuaför astımı olarak tanımlanan rahatsızlığa yol açmaktadır.
Hidrojenperoksit hücrelerimize zarar veren serbest radikalleri
oluşturmaktadır. Bu nedenlerle saç boyası ürünlerinin baş derisiyle
temasının elden geldiğince azaltılması ve uygulayıcının eldiven
kullanması önerilmektedir.”



Resulullah (s.a.v.) buyuruyor:

Hz. Câbir (r.a.) anlatıyor:

"Ebu Kuhâfe[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] Fetih günü Resülullah aleyhissalâtu vesselam'a getirilmişti. Saçları köpük gibi bembeyazdı. Aleyhissalâtu vesselâm:

"Bunu hanımlarından birine götürün(de bunun saç ve sakalının rengini)
değiştirsin. Fakat siyah(a boyamak)tan da kaçınınız" buyurdular."

"Saçın beyazlığını değiştirmek için kullandığınız şeylerin en iyisi kına ve keten bitkisidir"

(Ebû Dâvud[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] Tereccül[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] 18; Tirmizî[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] Libâs[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] 20; Nesâî[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] Zîne[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] 16; İbn Mâce[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] Libâs[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] 32; Ahmed b. Hanbel[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] V[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] 147[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] 150[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] 154).

İslâm'ın çıkışından önce yahudi ve hıristiyanlar güzel görünme ve süslenmenin Allah'a kullukla bağdaşmayacağını düşünerek[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] saçı boyayıp rengini değiştirmekten kaçınırlardı. Hz. Peygamber[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
ashabına bağımsız bir kişilik kazandırmak için saçı ve sakalı kına veya
başka bir boya maddesi ile boyayabileceklerini bildirdi. Ancak bu emir
bağlayıcı olmayıp mendupluk bildirir.



Genç kimsenin siyah boya kullanmasında da bir sakınca yoktur. Diğer yandan boya malzemesi olarak kına ve vesîme denilen[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] boya sanayiinde kullanılan bir bitkinin tercih edilmesi tavsiye edilmiştir El[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] ayak veya başa sürülen kınanın katı olan malzemesi temizlendikten sonra deri veya saçlarda bıraktığı renk[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] suyun deriye nüfûzuna engel değildir. Bu yüzden abdest veya gusle mani olmaz.

Eğer saç boyası saç telleri üzerinde bir tabaka teşkil ederse gusle manidir.

Su saçların aralarına ve altlarındaki deriye kadar geçecektir. Bunlar sık olsa bile[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] suyun ulaşması sağlanacaktır. Bunların araları ve dipleri kuru kalsa[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] gusül tamamlanmış olmaz. .... önemli olan diplerine suyun geçmesidir.

Kaynaklar:

1) Şamil İslam Ansiklopedisi[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] Prof. Dr.Hamdi DÖNDÜREN - Uludağ Universitesi - İlahi[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]yat Fakültesi

2) İlmihal[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] İslam ve Toplum[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] Türkiye Diyanet Vakfı[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] İslami Araştırmalar Merkezi

3) Büyük Kadın İlmihali[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] Rauf PEHLİVAN

4) Büyük İslam İlmihali[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] Ömer Nasuhi Bilmen[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] Fatih Dersiamlarından[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] Eski Diyanet İşleri Başkanı

5) KÜTÜB-İ SİTTE

En iyisini Allah (c.c.) bilir.



Müslümanların Tanıdığı Bir Firma Cola ve Dondurma da Üretmeye Başladı Ne Tavsiye Edersiniz?
Cola cinsi içecekler bilindiği gibi hiçbir gıda değeri taşımayan su[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] aroma[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]tatlandırıcı[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]köpürtücü[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
asitlendirici katkı maddelerinden oluşturulmaktadır. Üstelik pek
çoğunda kafein ilave edilerek alışkanlık sağlaması temin
edilmektedir.Sitemizi incelemişseniz[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]pek çok katkı maddesinde çözümleyici( solvent ) ortam olarak alkol kullanıldığını görmüşsünüzdür.Bahsettiğiniz firmanın[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
müslümanlar nezdindeki imajı ile uygulamalarının yüzde yüz üst üste
oturmadığı görüşündeyiz.Mademki o üretiyor o halde o ürün güvenlidir
görüşüne kesinlikle katılmıyoruz.Dondurmaya gelince[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]'domuz
yağı ve domuzdan elde edilen hiçbir katkı maddesi yoktur' ifadesi
etikete konmuş.Kesimi islamî usule göre yapılmamış hayvanlardan elde
edilmiş katkı maddesi var mı yok mu belirtilmemiş.Peynir altı suyu ve
mono ve di gliserit gibi katkı maddeleri için de açıklık gerekir.
Rabbimiz bize yardım etsin[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]kendi vatanımızda bile garibiz maalesef.

En doğrusunu Allah (c.c.) bilir.

Makine ile Tavuk Kesiminde Tüylerin Yolunması Konusunda da Bilgi Verirmisiniz ?
Yazımıza
koyduğumuz resimlerden de anlaşıldığı gibi banta ayaklarından bağlı
tavuklar sıcak su püskürten bir bölümden geçerken tüylerinden
temizlenmektedir.Burada suyun sıcaklığı önemli olabilir.40 dereceye
kadar izin verilebilmektedir. Bu sebeple[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]bu konuda önemli bir problem oluşmamaktadır.

En doğrusunu Allah (c.c.) bilir.



Dr.Otker Firmasının Krem Şantileri İçin Ne Tavsiye edersiniz?
.Bahsettiğiniz
Krem Şanti ürününde bulunan katkı maddelerinden Mono ve Di Gliserid
için şüpheli diyebiliriz.Çünkü bu katkı maddesi hayvani de olabilir[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] bitkisel kökenli de olabilir.Bu konuda bir açıklama konmamış.

En doğrusunu Allah (c.c.) bilir.





Bizler Amerikada yasayan Turkler olarak bir çelişkideyiz.
Nasil mi? Biz buradaki deniz hayvanlarından hangilerinin helal olup
olmadığını bilmiyoruz.Bir kactane Arap arkadaşa bu konuyu danıştık ve
bir sonuç alamadık[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] çünkü Araplar karides[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]istakoz ve midye yiyorlar[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]bu
hayvanlar dinimizce helal yada haram olduğunu bize hadisi şeriflerle
bildirebilirmisiniz? Eğer soruma cevap verirseniz çok sevinirim.Allah’ın
selamı üzerinizden eksik olmasın.
"Kur'ân-ı Kerîm'de: "Deniz avı yapmak ve onu yemek[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] kendinize de müsâfire de fâideli olmak üzere[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] sizin için helâl kılındı. İhramda bulunduğunuz müddetçe ise[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
kara avı haram edildi. Huzuruna varıp toplanacağınız Allah'dan
korkunuz"(5/96) hükmü beyan buyurulmuştur. İmam-ı Malik (rha) ve ilim
ehlinden bir cemaat; denizde yaşayan hayvanların hepsinin mutlak olarak
yenilmesinin helâl olduğu kanaatindedirler. Bazıları ise; su domuzu ve
su köpeğini istisna ederek[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
diğerlerinin helâl olduğunu zikretmişlerdir. İmam-ı Şafii (rha): "Deniz
avının tamamı mutlak olarak helâldir. Yeme ve satma hususunda tahsis
sözkonusu değildir. Çünkü Allahû Teâla (cc): "Sizin için denizin avı
helâl kılındı" buyurmuştur. Herhangi birisini ayırmamıştır. Ayrıca
Resûl-i Ekrem (sav)'in denizle ilgili olarak: "Onun suyu temizleyicidir
ve ölü hayvanı da helâldir" buyurmuştur. Esasen deniz hayvanlarında kan
mevcut değildir. Haram kılınmış olan ise ancak kandır. Dolayısıyla hepsi
tıpkı balık gibidir" hükmünü zikreder. Sonuç olarak Amelde Şafii
mezhebini taklid eden mü'minler için; denizde yaşayan hayvanların tamamı
helâldir. Hanefi fûkahası: Kur'ân-ı Kerîm'deki; "Allah kendilerine
iyiliği emrediyor[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] onları kötülükten nehyediyor[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] onlara temiz şeyleri helâl[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
murdar (pis) şeyleri de haram kılıyor" Âyet-i Kerîme'sini esas alarak;
balık dışındaki deniz hayvanlarının yenilemeyeceğini beyan etmiştir.
Ayrıca Resûlullah (sav) kurbağadan yapılan bir ilâcın kullanılmasını
yasaklamıştır. Yengeç'in satılmasına da müsaade etmediği bilinmektedir.
Denizle ilgili olarak: "Onun suyu temizleyicidir ve ölü hayvanı da
helâldir" hadisindeki ölü hayvandan kasıd[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
balıktır. Nitekim Resûl-i Ekrem (sav)'in: "Size iki ölü ve iki kan
helâl kılındı. İki ölü; balık ve çekirge ölüsüdür. İki kana gelince:
Bunlar ciğer ve dalaktır" buyurduğu bilinmektedir. Ölü hayvandan istisna
edilen; sâdece bu ikisidir. O halde denizden çıkarılan diğer ölü
hayvanların yenmesi câiz olmaz. Esasen balığın su üzerinde ölü olarak
bulunanları da yenilemez. Çünkü Hz. Cabir (ra)'den rivayet edildiğine
göre Resûlullah (sav): "Denizin dışarı attığı veya çekilip karada
bıraktığı balığı yeyiniz. Ancak suyun içinde ölüp[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
üzerine çıkanı yemeyiniz" buyurmuştur. "Denizin ölü hayvanının helâl
olmasıyla" ilgili haber de; denizin dışarı attığı veya suyunu çekerek
karada bıraktığı balıktır. Suyun içinde ölüp[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
su yüzüne çıkan balık; hastalık veya bir âfet sonucu ölmüştür. Bu
sebeble Hz. Cabir (ra)'in rivayet ettiği haberle bu tahsis olunur."
Sonuç olarak; balık dışındaki deniz hayvanlarının helâl olmadığını esas
almıştır. Deniz avından maksad; sâdece balığın her çeşididir."

En doğrusunu Allah (c.c.) bilir.



Kireç taşı ne işe yarar?
Kireç taşı[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
şeker üretim prosesindeki yardımcı ham maddelerden biridir ve şeker
fabrikasyonunda ham şerbetin arıtım işleminde kireç sütü olarak
kullanılır. Kireç sütü[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
kireç taşından elde edilen sönmemiş kirecin söndürülmesiyle hazırlanır
ve arıtım istasyonunda ham şerbet bu kireç sütüyle arıtılır. Fakat takip
eden filtrasyon aşamasında sisteme katılmış olan tüm kireç kalıntıları
ve pancardan gelen şeker haricindeki diğer katı maddeler şerbetten
tamamen uzaklaştırılır. Dolayısıyla kristalizasyonda yani bildiğimiz
şekerin yapısında kireç kalıntıları yoktur.

En doğrusunu Allah (c.c.) bilir.



Küp şekerde toz şekere göre bir katkı maddesi var mı?
Ne küp şekerde ne de beyaz kristal şekerde herhangi bir katkı maddesi bulunmamaktadır.

En doğrusunu Allah (c.c.) bilir.



Küp şeker çayın üstünde neden yağ bırakır?
Eskiden küp şekerin üretimi sırasında[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
üretimi kolaylaştırmak için yardımcı maddeler kullanılırdı. Bu maddeler
bazen suyla karıştığı zaman (örneğin çayda) farklı görünümlerde
olabiliyordu. Ancak şu anda üretilen küp şekerlerde bu tür durumlar
ortaya çıkmamaktadır.

En doğrusunu Allah (c.c.) bilir.



Benim sormak istediğim bir konu
var. Çiçek ve zeytin yağları. Bunlarda haram katkı maddesi bulanabilir
mi? Bir zeytinyağı fabrikasının sabun bölümünde çalışan tanıdığım[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
Fabrikaya çok miktarda domuz yağı geldiğini sabunların içine
kattıklarını belirtti. Zeytin yağlarının içine de katabileceklerini
söyledi. Ülker gibi güvendiğimiz belirli markaları tüketmeye
çalışıyoruz.Misafirliğe gittiğimizde şüpheli şeylerden kaçınmaya
çalışıyoruz. Fakat herkes farklı bir marka kullanıyor. Bu konuda
aydınlatırsanız çok sevinirim. İnşaAllah bu faydalı işlerinizden[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] uğraşlarınızdan dolayı Allah c.c. mükafatını kat kat verir. Allah c.c Razı olsun
Çiçek ve zeytin yağının üretiminde domuz yağı kullanılmaz.Sabun üretiminde ise maalesef domuz yağı kullanılabilmektedir.Ülker[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] Aytaç[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] Tariş[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] Biryağ gibi sıvı yağ markalarını kullanabilirsiniz.

En doğrusunu Allah (c.c.) bilir.



Ben yurtdışında yaşıyorum burada yaşayan müslümanlar gibi benim de gıda katkı maddeleri hakkında pek bir bilgim yok.

Mesela vanilya haram mı[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] yada ne şekilde olursa haram olur?

Aldığım bazı maddelerin üzerinde tereyağı katkısı olduğu belirtiliyor[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
yada burada tereyağı olarak satılan ürünleri tüketebilirmiyiz? Genelde
çikolatalarda tereyağı(butter) kullanıldığı belirtiliyor.

Bir de malumunuz yaz geldi ve dondurma mevsimi[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] çocukları tutabilmek zor[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] yurtdışında yada Türkiye’de külah yada paket dondurma tüketebilirmiyiz?

Yada Türkiye’de bir pastahanede gönül rahatlığı ile bir dilim pasta yemek mümkün mü?

Yada en basitinden bir sakız alıp çocuklarımıza gönül rahatlığıyla verebilirmiyiz?

Bir de sizden ricam kozmetik ürünleri içindeki haram olan katkı
maddelerinin de bir listesini yaparsanız çok mutlu olurum.
Büyüklerimizden duyuyoruz[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
eğer bir ürünü satan müslümansa helal olup olmama sorumluluğu o ürünü
satan müslüman imalatçıya aittir ve rahatlıkla tüketilebilir deniliyor[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?


Muhterem Kardeşimiz;

Öncelikle İslamî hassasiyetinizden dolayı sizleri hem tebrik ediyor hem teşekkür ediyoruz. Allah sizlerden razı olsun. Vanilya[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] vanilin[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
etil vanilin tabii yapıları itibari ile haram değildirler. Ancak bazı
üretici firmalar alkol içerisinde muhafaza ederek pazarlıyorlar. Bu
şekilde olanlar haramdır. Ancak gıda üreticileri etiketlerinde maalesef
bu ayrıntıyı belirtmiyorlar. Bu durumda o gıda maddesi şüpheli duruma
giriyor. Tahkik ettik ve alkollü olmayanın kullanıldığını öğrendik o
zaman helal olur[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] yok alkollü olanın kullanıldığını öğrendik o zaman da haram olur.



Her Butter tereyağ demek değildir. Mesela cacao butter gibi. Katı olarak
elde edilen tabii yağlara da butter ismi kullanılmaktadır.Hakiki
tereyağı[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] bildiğimiz kadarı ile dünyanın neresinde olursa olsun yenir diye düşünüyoruz.



Her aroma haramdır demek yanlış olur.Bu konuda sitemizdeki yazıları biraz daha dikkatli okumakta yarar var.



Dondurma[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]bugün
için büyük küçük hepimiz için netameli bir gıda maddesi oldu. Emin
olmadığımız yerlerden kesinlikle almamalıyız. Yapabilirsek evimizde
kendimiz yapmalıyız. Türkiye'de Ülker'in Golf dondurmaları etiket
yazılarına[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] sahiplerine gösterilen hüsn-ü zanna dayanarak yenebilir diyoruz.



Pasta konusu[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
biliyorsunuz çok çeşitli maddeler kullanılarak üretiliyor. Pastacının
İslamî hassasiyetine bağlı olarak meseleye bakmamız gerekir.
Güvendiğimiz bir kimse ise[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] yemeye ruhsat olur.



Kozmetik ve temizlik deterjanları için temel bilgileri elimizden geldiği
kadar sitemize koyduk. Lütfen bu konu ile ilgili bilgileri bu yazımızı
dikkatlice okuyarak almaya çalışın.



Sakız konusunda da o kadar çok katkı maddeleri kullanılıyor ki kesin bir ifade kullanmamız mümkün değildir.Aromalar[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]tatlandırıcılar[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]renklendiriciler
ve gliserin gibi yumuşatıcılar ayrı ayrı her marka üründe sorgulanması
gerekir. Piyasada Nazar ismi ile satılan sakızı tavsiye edebiliriz.



Müslüman satıcının veya üretcinin beyanına göre hareket etmek bir ruhsat olabilir. Ancak[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] nüfus cüzdanında İslam yazan kimi insanların gerçekte dininin PARA olduğu bir devirde yaşadığımızı ve Allah’ın “Ey iman edenler[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]rızık
olarak size verdiğimiz temiz ve helal şeylerden yiyiniz.”(2/172) emri
bütün inananlara araştırma görevini de yüklediğini düşünüyoruz.

En doğrusunu Allah (c.c.) bilir.





alıntıdır kaynak [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

██████████████████████████████████████████████████████████████████

avatar
sonsuzluk38
Admin
Admin


Mesaj Sayısı : 593
Kayıt tarihi : 13/05/09
Yaş : 46

puan
yeni oyun yeni oyun:
100/100  (100/100)
puan puan:
30/30  (30/30)
oyun zar atmaca: 30

http://turkforumtr.turkforumpro.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz